Tímár András Károly

Agronómus, üzletember (1922-2003) (Andrew Charles Timar)

Született 1922.07.07 Csopakon. Apja Tímár József, anyja Sturm Mária. Iskoláit az arácsi Római Katolikus Elemi Népiskolában kezdte, majd ,1932-1936 között a balatonfüredi “Darányi Ignác m. kir. állami,gazdasági irányú polgári fiúiskolába folytatta.

1937-38 között a Szarvasi Középfokú Gazdasági Tanintézetben tanult, majd 1938-1942 között bentlakó a székesfehérvári m.kir. Szent István Középfokú Gazdasági Tanintézetben ahol képesítő vizsgát tett.1942.októberétől a budapesti Magyar Királyi József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem,Mezőgazdasági és Állatorvosi kar Mezőgazdasági osztályán folytatta tanulmányait.

1943 januárjában behívták katonának ahol légvédelmi karpaszományos tiszt lesz,.és a Bakonyi hegyekbe kap beosztást egy légvédelmi tüzérségnél. 1945-ben a háború utolsó hónapjába az egysége Németországban Amerikai fogságba esett. az Amerikaiak lehetőséget kínáltak a kivándorlásra. Amerika és Magyarország között kellett döntenie, Ő az utóbbi mellett döntött.

1947-től különböző vállalkozásokba kezdett, többek között vezet egy kis pálinkafőző üzemet Csopakon melyben apja részes volt.1948-tól különböző munkahelyen és beosztásban dolgozott. 1949-ben családot alapít Farkas Gyöngyivel és Szombathelyre költözik. Három gyerekük születik:1950 András,1952 József, 1953 Ágnes. Sikerül a szakmájában, agronómusként elhelyezkedni, munkáját a megyei vezetés Kiváló Szakember kitüntetéssel jutalmazta

Az 1956 hazafias érzelmei, a magyarsághoz való kötődése, forradalmi aktivitásra kötelezte, a megyei Forradalmi Bizottságban tevékenykedett. Miután a Szovjetellenes felkelés nem sikerül, elmenekül Magyarországról. 1957-ben Kanadába emigrálnak. 1957-62 között Torontóba mint munkás dolgozik, majd kertépítészetben karriert kezd építeni.

1958-2003 között több Magyar közösségi csoportban vezetői pozíciót töltött be (pl.: Torontói Magyar ház, Szent Erzsébet Római Katolikus templom, Magyar szabadságharcos Szövetség. Szolgál mint Első Titkár a kanadai Magyar Szövetségnek).1962-től a cégjegyzékbe bejegyzi a vállalatát, Andrew C. Timar Ltd., mely több mint 35 évig tervez és kivitelez kertészetet és parkosítást magán, állami és ipari klienseknek dél Ontárióban. 1966-ban a Magyar Szabadságharcosokkal együtt segít megalapozni A Budapest Parkot a torontói tóparton. A park és a műemlék (a felirat:’Szabadságot Magyarországnak, Szabadságot Mindenkinek’) a Magyar forradalom tizedik évfordulójáról emlékezik meg. 1969-ben megkapja a Szent László Lovag rendet a Szent László Társasságtól (New Yorkból) Magyarországért és a Magyarokért tett szolgálataiért. 1971-ben feleségével Európába utazik, Bécsbe, Mindszenty József Hercegprímás audiencián fogadja és megtárgyalják a kanadai Magyarság helyzetét is. 1972 –ben Mitchell Sharp az akkori Kanadai Külügyminiszter és Elnökhelyettes által vezetett delegáció tagja, Ausztriába, Olaszországba menekült táborokat látogattak, elősegítve több mint száz magyar, erdélyi, és jugoszláv menekültnek a bevándorlását Kanadába.

1973-ban megszervezte Mindszenty Hercegprímás kanadai látogatását.

1973 -ban meg tiszteli egy idézettel Mindszenty Hercegprímás , az Ő hozzájárulását az ezer éves Magyar kereszténység emlékünnepéhez’.

1975 május 6-án Bécsben elhunyt hercegprímás ravatalához azonnal elrepült és az 1991-es esztergomi újratemetésén a meghívott protokoll vendégek között volt,testvérével Évával

1970-80.ban meg vesz egy farmot Norvalban, Ontário Államban, melyet kifejleszt az évek során 40 hold nagyságú faiskolává. Épít egy irodát az öreg istálló alapzatán. 1982-ben átépíti a nagy házát az iroda tetejére, ahol felhasználja az istálló több eredeti fa gerendáját.”Csopak Hillnek” nevezi el birtokát.

1973-93 A jól menő kertészet, parkosító és faiskolai vállalatokon kívül, aktívan foglalkozik ingatlan vétel és eladással Torontóban, Ontárióban és Hawaiiban. 1976–ban Patronálja Magyar fordítását Alexander Solzhenitsynnek a ’Gulag Archipelago’ című könyvének.

1982 – Tervez és épít egy kis parkot Ontario Placeen Torontoban mely a Kanadai Alkotmány és a Jogok és Szabadságok Statútumjának a hazatelepítésére volt szentelve.

Tímár András Torontó és a kanadai magyarságért végzett kimagasló teljesítményéért II.Erzsébet Anglia királynője “Sir” címmel tüntette ki :Sir Andrew C.Timar néven vált közismertté a rendszerváltás körüli időben a magyarországi politikai és üzleti életben. A Máltai Szent János Lovagrend tagjaként sokat tett az egyházi intézmények és a szegények támogatásáért. Az 1980-as évek elejétől rendszeresen járt haza Magyarországra. Az akkori kormány felismerte benne azt a lehetőséget, mint kanadai üzletemberben, hogy befektetőket tud szerezni a tervezett EXPÓ-hoz és egyéb hazai beruházásokhoz,ezért kegyelmet kap, rehabilitálják az 1956-os ítéletet.

1984. december 15-én unokahúga Steinhausz Viktória csopaki esküvőjére jött haza. Majd 25-én felavatta a szülőháza falán édesapja emléktábláját, melynek szövegét Zákonyi Ferenc írta: „Ebben a házban élt és alkotott Tímár József író, 1885-1958 ki 36-évig volt Arács- Kövesd-Csopak-Paloznak főjegyzője. Írásaiban korhűen örökítette meg a Balaton - környék népének életét. 1985” Mivel nem tudott itt lenni az édesapja születésének 100. évfordulóján 1985.január 6-án,ezért rendezték meg korábban a táblaavatást.

1988-ban emlékezett meg a család,a község és az irodalom szeretők, a Megyei Múzeum stb. Tímár József halálának 30. évfordulójáról,melyen a szülői ház udvarán,nagyszámú rokon és vendégsereg előtt Ő is méltatta édesapja emberi és írói nagyságát. Az emléktábla koszorúzása után irodalmi délutánon hallgathatták a jelenlévők a jegyző-író novelláit.

Így írt erről fia a családi vendégkönyvbe: „Mindent elvehetnek tőlünk, de a szellem alkotása maradandó marad” Ezzel a gondolattal emlékeztünk az íróra,humánus emberre és példaadó családapára! Ezen az emlékezetes délután, közöttünk élt a Balaton szerelmese a falusi ember meg örökítője. Közöttünk volt a „Roskadozó Omnibusz” a vidék gondját-baját vállán hordozó falu jegyzője is. Az előadott gyűjteményes írásaiból kiderült a néphez való közelsége a magyar nemzet iránti aggódása és szeretete. Drága Jó Feledhetetlen Édes Apám köszönjük Neked és hálás szeretettel gondolunk Rád,hogy újból átélhettük és élvezhettük írásaidat.
Fiad András
ui: Gyurka öcsémnek hálás szívvel köszönöm ezt az áldozatos munkát, mellyel ezt a gyönyörű napot lehetővé tette.

“Az ellenzék és az egyházak tevékenységét tanulmányozták”Budapesti beszélgetés a Kanadai Magyarok Szövetségének vezetőivel. Címmel hosszú cikket közöl a Magyar Nemzet (Thurzó) Walter István elnök és Tímár András főtitkár látogatásának eredményeiről.(1989. május 20.)

Paskai László bíboros prímásérsek1989. május 10-én és 17-én fogadta a Magyarországon tárgyaló Kanadai Magyarok Szövetségének elnökét Walter Istvánt és a csopaki származású Tímár Andrást. A bíboros tájékoztatta a küldöttség tagjait Magyarország helyzetéről és az egyház életéről és gondjairól. A kanadai magyarok erkölcsi és anyagi támogatásáról biztosították a bíborost. Konkrét anyagi támogatásról megegyezés született. Erre a találkozóra elvitte magával Steinhausz György unokaöccsét a templomépítő csopakiak Egyházközségi elnökét is.

1989 – A Kommunizmus megszűnik Magyarországon. Megszervezi az első kanadai üzleti és befektető küldöttséget Magyarországra és koordinál egy Kanadai körutat a Magyar Állam Miniszternek, Pozsgay Imrének és a Pénzügy Miniszternek. A tervezett 1995-ös Bécs-Budapest Expo megrendezéséhez szeretett volna hozzájárulni,hiszen a Torontói világkiállítást is ők rendezték. Erről ír az 1989. május 25. számában Dallos Zsuzsa az Aréna című lap hasábjain. A

Vasárnapi Hírek című újság : Andrew C.Timar a világkiállításra gyűjt. CSOPAKTÓL CSOPAK-HILLIG ÉS VISSZA... című Lőkös Zoltán által írt cikk tudósít,hogy: a neves torontói nagyvállalkozót fogadta Pozsgay Imre államminiszter,Glatz Ferenc művelődési miniszter és Somogyi László a világkiállítás kormánybiztosa.(1989.július 2.) Augusztusban újból Magyarországon tárgyal az Expo ügyében az 1989.szeptember 3án megjelent Vasárnapi Hírek-ben M.Nagy Péter tollából értesülhetett az olvasó “Világkiállítás Széchenyi szellemében” című cikkből,hogy Andrew C.Timar szerint nem kidobott pénz az Expo. Itt írják,hogy a miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen volt,hogy tető alá hozzák azt az alapítványt amely az oktatási intézmény diákjait kívánja patronálni. Ebben a cikkben karikatúrát is közölnek Kallustól.

Még ez év december 6-án újból felkereste Esztergomban a bíborost, magával vitte Éva nővérét és György unokaöccsét. Itt került sor az esztergomi kórház számára röntgengép anyagi fedezetének tárgyalására. Ekkor kapta vissza a kórház az egykori építtető bíboros Vaszary Kolos nevét. Közben egyre több kanadai politikust és pénzügyi szakember hív Magyarországra és ezeket mind lehozza szülőházába Csopakra: Sandra Miller,(Sandy) üzletasszony többször is megfordult itt és beírása szerint mindig csak „gazdagabb” lett Csopakon.”Köszönöm ,hogy veled és családoddal lehettem. Nagyon különleges Magyarország!” Christine France köszöni a vendéglátást, Monron Artur szenátor:”Vendéglátás óriási volt. Öregházban szeretetteljes melegség.”

1990. május 20. :

1990 . Megszervezi a Michael Wilson kanadai Pénzügy Miniszternek a látogatását Magyarországra. Május 20-án elhozta Csopakra az egész küldöttséget a budapesti kanadai követet és kíséretét. Mise után hajókirándulás Tihanyba és természetesen a szülői házhoz is a vendégkönyv tanúsága szerint.
1990 – Szeptember 1-én a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem,, megtiszteli a Pro Universitate „éremmel.
1990 – Szeptember 29-én iktatják be a nemzetközi Máltai Szent János Lovagok Rendjébe, a ’Knight of Grace’ ranggal.
1991. szeptember 23-án a csopaki ház vendége volt általa, Szörényi Éva emigrációba kényszeritett híres színésznőnk.
Közben sok-sok tárgyalást folytatott a Csopak Tája Tsz csopaki pincészetében, hogy lehetőséget szerezzen a csopaki bor exportálására. Több külföldi befektető érdeklődő üzletemberrel ismertette meg Gubicza Ferenc elnököt a Balatonvi-Csopaki Borrend elnökét. Ezért az állhatatos tevékenységéért tiszteletbeli borrendi taggá avatták a csopaki pincészetben. Így ír erről a borlovagrend emlékkönyve 1993-ból:Tímár András Csopak szülötte,a Magyarok Világszövetségének a tagja is ekkor fogadott hűséget e táj borának és szokásainak.”
1992.április 25.-i bejegyzés a vendégkönyvbe Csopakon:”Köszönöm a bort,ételt,kellemes napsütést. Emlékezetes volt egy életre. Nekem Ti vagytok Magyarország!” Robert 1990-96 –között fenntart egy irodát Budapesten mely támogat és elősegít különböző üzleti tervek kifejlesztését. 1990-2002 – Kezdeményez több különböző ambiciózus tervet Magyarországon, beleértve a Magyar állami vállalatoknak a privatizációját, privát befektetéseket és különböző ingatlan fejlesztési terveket, a Budapesti Világkiállítás ajánlatot, vidám parkok, Spa/Hotel és golf pálya, és egy nagy Hotel/Casino kifejlesztése a budapesti Vár hegyen.

1990-99 – Szolgál mint alkalmi üzleti tanácsadó a Magyar Miniszterelnöknek és a Magyar Pénzügyi, Munka és Privatizáció Minisztereknek.

1990 – Alapítótársa és első elnöke a Kanadai Magyar Üzlet és Kereskedelmi Tanácsnak.

1990 – November 6-án, Göncz Árpád, Magyarország Elnöke, a Magyar Parlamentben kitünteti a tekintélyes Magyar Köztársasság Rubinokkal Ékesített Zászlórendjével. Kap egy gratuláló levelet a Dr. Antall József miniszterelnöktől. 1991 – Alapító igazgatója a Kanadai-Magyar Kereskedelmi Kamarának.

1991-93 – Tanácsadója a Kanadai Követségnek Budapesten.

1993 – Elnöke a Mérnöki Kiképzés Modernizáló Alapítványának a Budapesti Műszaki Egyetemen és elnöke a Balatoni Alapítványának. 1995-99 – Szolgál mint magas rangú Politikai és Marketing tanácsadó az Atomic Energy of Canada Limitednek.

1996.augusztus 17-én kiköti,hogy unokahúga Steinhausz Orsolya esküvőjén az ő bérelt és szépen feldíszített autójával vihesse a balatonfüredi templomba az ifjú párt.

1997.július 3-án Csopakra elhozta és hajózni is elvitte a kanadai üzletembereket:...

1998 – Március 4-én, Göncz Árpád, Magyar Elnök, kitünteti a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével, a Magyar Parlamentben tartott ünnepély alkalmával. Kap egy gratuláló levelet Ms. Cartwrighttol aki akkor a Kanadai Követ volt Magyarországon.

1999. április 24-én ezt írta a vendégkönyvbe Csopakon: Drága Jó Gyuri Öcsém! Szent György napján szeretettel köszöntelek,Isten éltessen sokáig. Andris Bátyád. 1999.december 15-én pedig ezt írta:Kedves Gyuri és Gitta! A közelgő évezred-forduló elő estélyén érdemes megállni egy-pár percre és gondolatban vissza repülni az elmúlt évtizedekre. Mivel az ember idők történelmi tanúja,ennek a háznak és Csopak Szülötte,nagyobb felelőséggel tartozom az emlékezésnek. A múltra vissza tekintve és a jövő évezredet várva, remélem és kívánom a Családnak,hogy sok-sok évet éljen ebben a házban,egészségben és boldogságban. A Jó Isten adjon Békés és Szeretetteljes Karácsonyt és nagyon Boldog Új Esztendőt „2000-et” Szeretettel Andris bátyád.

2000 – Képviseli a British Airport Authority PLC-t a Budapest repülőterének a privatizációjával kapcsolatba.

Utolsó beírása a vendégkönyvbe 2000.dec.10-én vasárnap volt: Így szüret után,térdig érő ködben is gyönyörű az én Csopakom!

2000 év vége felé és a 2001 elé nézve az egész családot szeretettel köszöntöm. Isten áldását,egészséget és boldogságot kívánok Szeretettel Andris Bácsi 1984-től nagyon sokszor volt Csopakon, még húsvétra is eljött „nyuszi fészket keresni” de nem mindig írt be a könyvbe.

2000 – December 10, előreléptetésbe részesül a ’Knight Commander of Grace, of the Order of Knights of St. John of Malta’ rangra.

2003 – Március 25 Torontóba, hirtelen és békességben meghal agyvérzésbe, a közeli család- tagok jelenlétében. Gyászmise a torontói Szent Erzsébet Római Katolikus Templomba volt Április 2-án. Idősebbik fia, András, adja a dicsérő beszédet és előadja a zenéjét apja tiszteletére. (Ifj. Tímár András zeneszerző.)

2006 – Június 5-én, A csopaki Temetőbe Tímár András Károly hamvait eltemetik a családi sírba,szülei és Szilvia nővére mellé. 13-órakor a Szent István Király templomban vitéz Ajtós József esperes-plébános a Balatonvin Borlovagrend prépostja mutatta be a gyászmisét, majd a Lőcedombi temetőben Pozsgay Imre egyetemi tanár, volt miniszter, a Balatonvin Borlovagrend tiszteletbeli tagja ,búcsúztatta a volt barátot. A szertartásokon a családon- Tímár-Steinhausz-Sipos –Csomayn kívül csopakiak és Rosta Sándor a Balaton Alapítványtól valamint Gubicza Ferenc a Balatonvin Borlovagrend Nagymestere is jelen volt. A temetés utáni agape az Öreg-hegyen lévő Szent Donát Borházban volt,ahol Ambrus Tibor polgármester „Csopak Tiszteletbeli Polgára” posztumusz oklevelet átadta Tímár Józsefnek,édesapja érdemeire való tekintettel.

Írták: Fia Tímár József és unokaöccse: Steinhausz György